Skip to main content

Przeglądy techniczne i wizyty w warsztatach umożliwiają dbanie o pojazdy od strony technicznej. Za aspekt wizualny odpowiedzialni są ich właściciele, którzy dzięki wsparciu specjalistów zajmujących się detailingiem mogą utrzymać swoje auta w idealnym stanie, wydłużając tym samym ich żywotność. Takie samochody nie tracą na wartości, tak jak ma to miejsce w przypadku zaniedbanych modeli. Stan karoserii wpływa nie tylko na pierwsze wrażenie przyszłych potencjalnych kupców, ale również cenę ruchomości, dlatego pielęgnacja lakieru i wnętrza samochodu ma tak duże znaczenie. W poniższym artykule dowiedzą się Państwo, jak dbać o swoje pojazdy, aby wyglądały nienagannie i świetnie się prezentowały nawet po wielu latach od wyjazdu z salonu.

Jak usunąć trudne plamy z lakieru?

a) regularne ręczne mycie
Lakier samochodowy narażony jest na działanie czynników zewnętrznych, np. opadów atmosferycznych czy różnego rodzaju naturalnych zabrudzeń – soków z drzew, resztek owadów wnikających w drobne rysy bądź ptasich odchodów zawierających aktywne związki chemiczne. Poprzez ich reakcję ze słońcem oraz wodą mogą uszkadzać lakier, dlatego należy pamiętać o regularnym ręcznym myciu samochodów. Zaleca się używanie do tego specjalistycznych środków czyszczących, które są dostosowane do takich powierzchni. Ma się wówczas pewność, że jej nie uszkodzą.

b) glinkowanie lakieru
W przypadku trudniejszych plam do usunięcia warto zastosować glinkowanie lakieru. Prawidłowe posługiwanie się glinką oraz odpowiednio dobrany jej rodzaj pozwala na dogłębne oczyszczenie z zabrudzeń, których usunięcie na myjni samoobsługowej jest niemożliwe. Mowa m.in. o

  • sadzy,
  • resztkach owadów,
  • drobinach asfaltu,
  • pyle z klocków hamulcowych,
  • żywicy.
bliskie ujęcie lakieru samochodowego w trakcie detailingu

Usuwanie niewielkich rys z lakieru

Niewielkie rysy na lakierze powstają na myjniach automatycznych, a nawet podczas jazdy, na skutek odbijania się kamyczków o karoserię. Zazwyczaj to mikrouszkodzenia, niewidoczne na pierwszy rzut oka, jednak zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się rdzy.

a) polerowanie
Najlepszym, jak dotąd rozwiązaniem tego problemu jest polerowanie – są różne techniki. Małe zarysowania można usunąć samodzielnie przy pomocy odpowiedniej pasty polerskiej oraz dedykowanej do tego, miękkiej ściereczce.

b) kredki i pisaki do usuwania rys
Równie dużą popularnością cieszą się kredki i pisaki do usuwania rys z lakieru, jednak dopasowanie barwy do oryginalnego koloru niekiedy okazuje się problematyczne.

c) pomoc fachowców od autodetailingu
Tego typu środki mogą być niewystarczające, jeśli chodzi o większe uszkodzenia. Wówczas dobrze jest skorzystać z pomocy specjalistów od autodetailingu, mających duże doświadczenie i profesjonalny sprzęt, np. polerkę maszynową.

Metody ochrony lakieru przed uszkodzeniami

Uszkodzenia lakieru prowadzą do sporych strat przy potencjalnej sprzedaży. Przyczyniają się również do powstawania rdzy, co nie wygląda estetycznie, a zaniedbanie tego może doprowadzić nawet do zniszczenia pojazdu, dlatego warto temu zapobiegać.

a) folia PPF
Istnieje kilka skutecznych sposobów zabezpieczenia oryginalnego lakieru. Jednym z nich jest aplikacja bezbarwnej folii PPF, która skutecznie chroni przed drobnymi uszkodzeniami, działaniem czynników zewnętrznych – promieniowaniem UV, czy różnego rodzaju chemikaliami. Wyróżnia się dużą odpornością oraz wytrzymałością do kilku lat – w zależności od sposobu jej eksploatacji i rodzaju.

b) powłoka ceramiczna
Innym, tak samo skutecznym i cenionym sposobem na ochronę lakieru okazuje się powłoka ceramiczna tworząca na powierzchni swego rodzaju warstwę odporną na zarysowania czy mikrouszkodzenia. Zapewnia także głębie koloru, co pozytywnie wpływa na aspekty wizualne każdego pojazdu.

c) woskowanie
Nie można zapomnieć również o woskowaniu, które jest mniej skuteczne niż wcześniej wymienione metody, ponieważ nie chroni przed zarysowaniami oraz chemią z myjni samochodowych. To jednak wciąż lepsze rozwiązanie niż pozostawienie lakieru bez żadnej warstwy zabezpieczającej. Należy pamiętać, że aby ochrona była skuteczna, trzeba pamiętać o regularnym (co 2-3 miesiące) i poprawnym (odpowiednie przygotowanie nawierzchni, dobór produktu) nakładaniu wosku na lakier. Na rynku dostępne są jego różne rodzaje, dzięki czemu nikt nie powinien mieć problemu ze znalezieniem propozycji dla siebie.

Sposoby na utrzymanie czystości wnętrza samochodu

Na nienaganny wygląd wnętrza auta ma wpływ kilka kwestii:

  • regularne odkurzanie,
  • korzystanie z dywaników ochronnych,
  • okresowe profesjonalne czyszczenie, w tym pranie tapicerki przez specjalistów zajmujących się tym zawodowo,
    stosowanie specjalistycznych środków do samodzielnego czyszczenia:
  • tapicerki,
  • plastików,
  • szyb,
  • elementów drewnianych i skórzanych.

Leave a Reply