Skip to main content

Nie bez powodu mówi się, że samochód to tzw. skarbonka. Oczywiście zapewnia nam wygodny oraz szybki transport niemalże w każde miejsce, niemniej jednak poprzez ciągłą eksploatację wymaga napraw. To zupełnie naturalne, szczególnie jeśli mowa o częściach mechanicznych. Nie bez znaczenia jest również wygląd zewnętrzny pojazdu, o który należy dbać równie często, jak o silnik. Czysty oraz zadbany samochód to wizytówka właściciela, dlatego warto dodatkowo zaopiekować się lakierem, aby poszczególne części nie ulegały korozji czy innym uszkodzeniom.

Od kilku lat bardzo popularne jest oklejanie aut specjalną folią ochronną, która zabezpiecza lakier nie tylko przed korozją, ale przede wszystkim drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi – odpryskami spowodowanymi uderzeniem kamyków czy zarysowaniami. Zapewnia również ochronę, jeśli chodzi o czynniki atmosferyczne. Dla bardziej wymagających osób, którym nie odpowiada folia, istnieją także alternatywy. Można zdecydować się m.in. na zabezpieczenie lakieru samochodowego powłoką ceramiczną. Te i wiele innych usług z tej kategorii wykonujemy w naszym profesjonalnym salonie w Warszawie.

Czym jest powłoka ceramiczna?

Producenci podczas konstruowania samochodów muszą stosować się do unijnych wymagań. Nie inaczej jest w przypadku malowania – starsze lakiery w swoim składzie miały substancje takie jak toluen czy ołów, dzięki którym były trwalsze od tych aktualnie wykorzystywanych. Niemniej jednak wymienione związki zaliczane są do szkodliwych dla środowiska, dlatego zakazano ich stosowania. W związku z tym, o estetyczny wygląd nowszych pojazdów należy zacząć dbać niemalże natychmiastowo, dodatkowo zabezpieczając powłokę lakierniczą, która okazuje się mniej odporna na zarysowania czy oddziaływanie czynników atmosferycznych.

Specjalny preparat nakładany na auta, wiąże się z lakierem, tworząc niewidoczną dla gołego oka warstwę zabezpieczającą. Jest w pełni bezpieczna i nie zawiera w swoim składzie szkodliwych substancji. Wytwarza się ją dzięki nanotechnologii. Powłoka ceramiczna nałożona na lakier ma grubość do kilku mikronów i pomaga w przedłużeniu trwałości koloru oraz jego stanu blacharki. W zależności od rodzaju warstwy, stopnia eksploatacji i konserwacji utrzymuje się od 5, nawet do 10 lat.

Zalety powłoki ceramicznej

Malowanie samochodu to duży wydatek, dlatego warto zainwestować w odpowiednie zabezpieczenie lakieru samochodowego, które pozwoli uniknąć tak kosztownych prac. Nałożenie powłoki ceramicznej to same korzyści. Dzięki jej właściwościom hydrofobowym woda spływa bez najmniejszego problemu. Auto staje się również mniej podatne na zabrudzenia, co wiąże się z oszczędnością – nie trzeba tak często myć samochodu. Nie należy również zapominać o właściwościach antykorozyjnych, dzięki którym pojazd na dłużej zachowa swój estetyczny wygląd i stan techniczny. Warto też wspomnieć o odporności warstwy ceramicznej na zabrudzenia chemiczne, z którymi ma się do czynienia niemalże codziennie, np. solą drogową rozsypywaną na ulicach zimą czy ptasimi odchodami, na które najbardziej narażone są pojazdy parkowane na otwartej przestrzeni.

Estetyczny wygląd samochodu – szklisty efekt

Właściciele aut, którzy decydują się na dodatkowe zabezpieczenie lakieru, dostrzegą również wydobycie głębi jego koloru. Dzięki powłoce ceramicznej samochód jest nie tylko zabezpieczony, ale także świetnie się prezentuje. Szkliste odbicie wygląda tak, jakby właściciel wyjechał dopiero z salonu. Co więcej, lakier pod tym preparatem nie płowieje, a to ważne, szczególnie jeśli w przyszłości ma się zamiar sprzedać pojazd. Estetyczny wygląd ma wówczas duże znaczenie – podnosi jego wartość, nawet jeśli ma duży przebieg i kilkanaście lat.

Odpowiednia pielęgnacja powłoki ceramicznej wydłuży jej trwałość

Oczywiście, aby utrzymać powłokę ceramiczną w dobrym stanie do 10 lat, należy o nią odpowiednio dbać. Zaleca się cotygodniowe spłukiwanie auta wodą – ma to na celu usunięcie zabrudzeń, aby te się nie nawarstwiały. Należy również wybierać kosmetyki wyróżniające się wysoką jakością o neutralnym pH. Koszt wykonania takiej usługi zależy od wielkości auta, a także liczby elementów, na które ma zostać nałożona powłoka – karoseria, szyby, felgi. Niemniej jednak takie zabezpieczenie jest warte swojej ceny.

Leave a Reply